ZÁKLADNÉ PARAMETRE BÚND

Orientujete sa správne v pojmoch priedušnosť, nepremokavosť, vodeodolnosť ?

Základné technické parametre

Priedušnosť – vyjadrená v MVP je vlastnosť materiálu, ktorý je schopný prepustiť von vlhkosť vytvorenú telom. Hodnota priedušnosti sa udáva v gramoch na meter štvorcový látky za 24 hodín. Hodnoty priedušnosti sú relatívne a závisia od aktuálnych klimatických podmienok a taktiež od dispozíciami organizmu človeka.

 

Nepremokavosť – vyjadrená v MM (milimetroch), hovorí o množstve vody, ktorá môže pôsobiť na materiál bez toho, aby materiál premokol je to odolnosť materiálu voči prieniku vody a udáva sa vo výške vodného stĺpca alebo môžeme to aj povedať inak, ako dlho odolá materiál tlaku vody. Základná hodnota nepremokavosti je 1500 mm, túto odolnosť využívame pri základných BASIC SPORT bundách značky EXIray, ale u väčšiny výrobkov AUTHORITY je základnou hodnotou 5000 mm. Nepremokavosť sa znižuje pri zaťažení materiálu a to nasledovne: popruhy ruksaku 15,000 mm, sedenie pri váhe 80 kg – 5,000 mm. Teraz ešte pár čísel o ekvivalente tlaku vody: dážď pri vetre 5,000 mm, silný dážď pri víchrici 20 000 mm.

Vodeodolnosť - túto vlastnosť má materiál, ktorý majú špeciálnu úpravu povrchu vlákna, je impregnované ako celok a zároveň má podlepené švy. Táto úprava zabraňuje vode preniknúť vrchným materiálom, neabsorbuje vodné kvapky a tie sa skotúľajú po povrchu. Podlepené švy viete overiť na základe visačky alebo pri jednoduchom ohnutí materiálu na šve zbadáte pásku, ktorá zabraňuje vode preniknúť cez švy na telo.

 

Nenasiaknutý materiál udržuje maximálnu priedušnosť a minimalizuje kondenzáciu pary pod odevom. Pri tomto druhu materiálov musíte rátať so znižovaním výkonnosti pri častom praní, pri cca 20 pracích cyklov klesne účinnosť o 20%. Zákazníkov vždy upozorníme pri kúpe, že materiál sa nesmie prať so zmäkčovadlami. Upozorníme ich najmä na to, že veľa pracích prostriedkov už obsahuje aviváž alebo iné zmäkčovadlo, ktoré môže poškodiť vlastnosti materiálu. Ak už materiál nie je vodeodolný (na materiáli sa netvoria kvapky), dá sa pomôcť impregnačnými prostriedkami, ktoré vlastnosti materiálu obnovia.

 

Podlepenie šitia termoplastickou páskou – zabezpečuje úplnú vodeodolnosť v kombinácii s vodeodolným materiálom.

Snežný pás – v spodnej časti bundy sa nachádza pás, ktorý sa zapína v prednej časti. Chráni pred snehom a vetrom. U niektorých búnd je možnosť jeho odopínania.

Lykrové manžety – manžety sa nachádzajú v rukávoch. Je to kúsok lykrového materiálu s dierkou na palec. Umožňujú lepšie priliehanie rukavíc k vetrovke, plus zohrejú dlane aj bez rukavíc.

Lyžiarske alebo snowboardové nohavice majú podobné vlastnosti ako bundy t.j. vodeodolnosť, priedušnosť a podlepené švy. Samozrejmosťou je aj elastická, rozopínacia spodná časť nohavíc, ktorá sa upevňuje na lyžiarku.

 

Môže Vás zaujímať